Un nou preot slujitor la Parohia Tomeşti I

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 25, 2018   Autor: Flavius Popa

Părintele Ion Leuştean a fost instalat în calitate de paroh la Biserica „Naşterea Maicii Domnului“ Tomeşti I, judeţul Iaşi, de către părintele Marius Daniel Profir, protopopul Protoieriei  2 Iaşi. Momentul a debutat cu săvârşirea Sfintei Liturghii de un sobor de preoţi. La eveniment au luat parte zeci de credincioşi, dar şi autorităţile locale.

De asemenea, părintele protoiereu a dat citire deciziei de numire în funcţie, document semnat de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

La final, părintele Gheorghe Florea, cel care a îndeplinit timp de 21 de ani funcţia de paroh şi a ieşit la pensie la vârsta de 70 de ani, a adresat la rândul său mulţumiri tuturor enoriaşilor pentru sprijinul şi evlavia lor pe parcursul celor 21 de ani de păstorire. Evenimentul a fost încheiat cu oficierea slujbei de Te Deum, la care toţi cei prezenţi au cântat „La mulţi ani!“ părintelui Gheorghe Florea. (Flavius Popa)