Pe urmele Mântuitorului: delegație din Arhiepiscopia Iașilor condusă de Părintele Mitropolit Teofan, în pelerinaj la Locurile Sfinte

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 12, 2018   Autor: Tudorel Rusu

Mitropolitul Moldovei și Bucovinei s-a aflat zilele trecute, alături de 200 de clerici și credincioși din Arhiepiscopia Iașilor, într-un pelerinaj la Locurile Sfinte.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4 noiembrie, IPS Părinte Teofan a slujit Sfânta și Dumnezeaisca Liturghie, alături de un sobor de 50 de preoți români, la Biserica Sfântului Mormânt. Luni, 5 noiembrie, ierarhul a slujit alături de superiorul Aşezămintelor româneşti din Ţara Sfântă - părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie - și împreună cu 20 de preoți români la Biserica Așezământului Românesc de la Ierihon. Miercuri, 7 noiembrie, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a slujit împreună cu IPS Mitropolit Dorotei la Biserica de la Mormântul Maicii Domnului din Ghetsimani, alături de 20 de preoți români. Tot miercuri, IPS Părinte Teofan și delegația românească a avut o întâlnire la reședința Patriarhiei Ierusalimului cu Preafericitul Părinte Patriarh Teofil al III-lea al Ierusalimului și al întregii Palestine.

Joi, 8 noiembrie, a fost oficiată Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc de la Ierusalim, Părintele Mitropolit Teofan slujind alături de părintele părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, de părintele arhimandrit Ioan Meiu și de un sobor format din 50 de preoți români.

Cei 200 de pelerini au vizitat și celelalte locuri sfinte din Ţara Sfântă.