Liturghie arhierească la hramul Mănăstirii Petru Vodă

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 11, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Sfânta Liturghie a fost oficiată în altarul de vară al aşezării monahale de către Preasfinţitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Din soborul slujitorilor au făcut parte părinţi stareţi şi ieromonahi de la mănăstirile din Moldova dar şi preoţi parohi. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, PS Părinte Episcop Veniamin a făcut referire la sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli. Arhimandritul Hariton Negrea, stareţul Mănăstirii Petru Vodă, a mulţumit ierarhului pentru că a slujit Sfânta Liturghie şi credincioşilor care s-au rugat împreună la acest ceas de sărbătoare. La final, a fost oficiat Parastasul pentru vrednicul de pomenire arhimandrit Justin Pârvu, al cărui mormânt se află sub streaşina ctitoriei Preacuvioşiei Sale de la Petru Vodă. Cei prezenţi au fost invitaţi, aşa cum este tradiţia, la o agapă frăţească oferită prin osteneala obştii monahale şi a oamenilor cu suflet mare ce preţuiesc Mănăstirea Petru Vodă.