Festivalul „Poezie în glas de copil“, în Parohia Dumitreştii Gălăţii

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 14, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Manifestarea va cuprinde un concurs de poezie pe secţiunile laică şi religioasă. Fiecare secțiune va avea câte două categorii de vârstă: 5-10 ani și 11-18 ani. După cum ne-a relatat preotul paroh Gabriel Merişescu, vor participa 50 de copii din nouă parohii. Cu acest prilej, va fi susţinut un recital de către ansamblul folcloric al Parohiei Bâcu din comuna Ipatele, de către Alexandra Parasca (fiică a satului şi câștigătoare a multe premii muzicale) şi de către Paula Bortaş din Parohia Leţcani, Protopopiatul 3 Iaşi. La final, vor fi oferite două trofee (trofeul juriului şi trofeul organizatorului), 12 premii I, şase premii II, patru premii III şi multe premii speciale. Juriul va avea urătoarea componenţă: scriitor Constantin Strachinaru, poeta Sofia Timofte, prof. univ. dr. Cristina Ghiciuc din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi, părintele Mihail Roşu, protopop al Protopopiatului 3 Iaşi, profesoara Loredana Bortaş, studenta Diana Nafureanu, Doru Poputoaia, consilier al Parohiei Dumitreştii Gălăţii) şi Viorica Manca, președinta juriului.