Concursul „Unirea: libertate şi unitate“, organizat în Protopopiatul Târgu Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 23, 2018   Autor: Flavius Popa

Concursul a fost organizat la sediul protopopiatului în data de 18 aprilie 2018, unde au participat un număr de 10 parohii - 60 de concurenţi. Cei implicaţi au avut de compus lucrări cu referire la tema propusă, arătând un interes deosebit de a cultiva dragostea de ţară şi de neam. Evaluarea participanţilor a fost facută de un juriu format din prof. Anca Ipate, prof. Elena Apetroaiei, prof. Oana Grădinaru, părintele protopop Nicolae Axentioi şi părintele Gheorghe Trofin, responsabil pe cateheză al protoieriei.

Au fost acordate premiile I, II şi III, o diplomă specială, 3 menţiuni şi diplome de participare. Prima parohie aflată în clasament este Parohia Stânca, locul II este ocupat de Parohia Filioara, iar cel de-al treilea premiu este oferit Parohiei Grumăzeşti.