Activităţi pentru copiii parohiei din Miron Costin

Viața parohiei Aprilie 12, 2012

Sâmbătă, 7 aprilie 2012, la parohia "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" din localitatea Miron Costin, Protopopiatul Săveni, cei doisprezece copii înscrişi în programul de cateheză al parohiei au plantat câte un trandafir în curtea bisericii. Fiecare copil a contribuit cu suma necesară cumpărării trandafirului, urmând ca, după plantare, să îl îngrijească prin stropire, curăţire şi pregătire pentru iarnă. „Copiii parohiei noastre au contribuit în acest mod la înfrumuseţarea curţii bisericii în care au fost botezaţi şi, ori de câte ori vor veni la biserică, se vor simţi atât confortabil, cât şi responsabili, ca acasă", a declarat preot Cristian Dumitraş, parohul Bisericii „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" din localitate.

Tot la parohia "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" din satul Miron Costin, comuna Vlăsineşti, vineri, 6 aprilie 2012, în cadrul programului educaţional „Şcoala altfel", elevii şi preşcolarii şcolii din localitate s-au spovedit şi s-au împărtăşit, după care li s-au prezentat şi explicat principalele obiecte din biserică şi rostul lor. „Această zi a fost ziua porţilor deschise pentru biserica din localitate; elevii au văzut biserica mai apropiată şi au înţeles-o în alt mod decât atunci când participă efectiv la slujbele religioase. O astfel de acţiune a fost şi va fi binevenită oricând, ea fiind rodul unei bune colaborări între parohia şi şcoala din localitate", a spus preotul paroh Cristian Dumitraş.